PREHĽADOVÝ PRÍJÍMAČ UNIDEN USC-230,ROZSAH 25-1300 MHZ AM,FM NFM

182,45 €
S DPH
148.333333 EUR bez DPH

Uniden USC-230 - výborný skener nielen na cesty 
Veľmi rýchly prijímač s frekvenčným rozsahom od 25 - 1300MHz. Tento ručný komfortný scanner ponúka všetko, čo skúsený používateľ potrebuje.

Množstvo
Tovar skladom

 

Bezpečný nákup

 

Rýchle doručenie

 

Bezproblémové vrátenie tovaru

Veľmi rýchly prijímač s frekvenčným rozsahom od 25 - 1300MHz. Tento ručný komfortný scanner ponúka všetko, čo skúsený používateľ potrebuje.

Vybavenie: 2500 kanálov, oneskorené vyhľadávanie / Delay - 2s, regulácia potlačenia šumu (Squelch), funkcia Scan,

Prehľadový príjímač Uniden USC-230,rozsah 25-1300 MHz AM,FM NFM.Obsahuje i software

Uniden USC-230 - výborný skener nielen na cesty

Veľmi rýchly prijímač s frekvenčným rozsahom od 25 - 1300MHz. Tento ručný komfortný scanner ponúka všetko, čo skúsený používateľ potrebuje.

Vybavenie: 2500 kanálov, oneskorené vyhľadávanie / Delay - 2s, regulácia potlačenia šumu (Squelch), funkcia Scan, bloková klávesnice, batériový ukazovateľ, rýchlosť vyhľadávania kanálov: 100 kanálov / s, rýchlosť vyhľadávania frekvencií: prípadne 300 (Hyper Search) krokov / s .

Technické dáta:
Frekvenčný rozsahy: 25.0000 - 54.000 MHz, 108.0000 - 174.000MHz, 216.000 - 225.000MHz, 400.0000 - 512.000 MHz, 806.0000 - 956.0000MHz, 1240.000 - 1300.000MHz

Frekvenčný kroky: 5 / 6, 25 / 8,33 / 10/12, 5/15/20/25/50/100kHz,

Počet kanálov: 2500

Rozmery: (š x v x h) 73 x 139 x 35mm

Hmotnosť: 179g.

Rozsah dodávky:
scanner

gumová otočná anténa

Krátka anténa

2 x NiMH akumulátor typ AA

sieťová nabíjačka

spona pre pripevnenie k opasku

PC interface kábel

návod v angličtine

veľká slúchadlá

Pred nedávnou dobou sa u nás na trhu začali objavovať radioscannery známej značky Uniden novej rady. Jedná sa o rad UBC 3500,800 apod Sú to moderné scannery veľmi dobre softvérovo vybavené s trochu pokulhávající prijímacie častí, ale zato za celkom slušné ceny (uvádzacie ceny nepresiahli 8 tisícovú hranicu). Tieto scannery sú európskou verzií amerických radu BC, BCT a SC. Líši sa od nej len rastrovaním frekvenčných pásiem a oproti americkej nemajú tieto scannery preddefinované frekvencie a rozsahy. Scannery UBC (novej rady) sa pohybujú cenovo v rozmedzí 5-8 tisíc korún, čo je pre niekoho bagateľ a pre niekoho sú to celkom veľké peniaze. Táto druhá skupina bývajú často aj začiatočníci, ktorí nechcú zbytočne platiť za niečo, čo je možná do budúcnosti nebude baviť. Pozrel som sa teda do katalógu na scannery lacnejšie, ktoré stoja polovicu a majú podobné funkcie a vlastnosti ako títo drahšie súkmeňovci. Nakoniec som siahol po scanneru USC230 ktorý sa radí do cenovej kategórie 3-4 tis. Sk. (U) SC 230 je v USA ponúkaný ako scanner určený pre monitorovanie pretekov formuly 1 (Nascar scanner) o to isté sa pokúša aj európska verzia. Avšak pre nás, ktorí tieto preteky nikdy nenavštívili a pravdepodobne ani nenavštívi, sú tu omnoho užitočnejšie a důležitečnější funkcie.

DESIGN a PRÍSLUŠENSTVO
Prijímač USC 230 je defacto kópia radu UBC72/92 XLT len s tým rozdielom, že je tu použitý o trochu lepší dvojriadkový bodový displej (oproti rade UBC3500 ktorá má malý 4 riadkový displej) plus niektoré symboly v ďalších dvoch radoch. Pre užívateľov so slabším zrakom je displej použitý vo 230cm určite oveľa lepšie čitateľný. Rozmery a prevedenie sú adekvátne tejto lacné kategórii. Puzdro je teda plastové, možno trochu zbytočne široké, ale v ruke sa držať dá aj dlhšiu dobu. Ovládanie hlasitosti a prvok DIAL sú umiestnené v hornej časti. Hlasitosť kombinovanú sa Squelch som už zažil na amerických scaner Realistic, kde boli tieto súčiastky suverénne nejporuchovější, nezostáva teda než dúfať, že sú tu použité kvalitnejšie potenciometre. Aj keď oproti komplikované kombináciu voľby hlasitosti a SQL u rady 3500 je to rozhodne výhodnejšie pre nás staromilce, ktorí radšej volia hlasitosť a Squelch plynule :-) Prvok DIAL čiže řechtačka skutočne robí česť svojmu názvu. Točenie týmto prvkom je celkom tuhé (čo nemusí byť úplne nevýhoda, pretože sa vám nemôže stať, že o prvok zavadíte a zmeníte si nechtiac kmitočet) a počas točenie sa ozýva teda dosť hlasný (cvakací) zvuk. Ten môže byť dosť nepríjemný, zvlášť ak používate prijímač niekde na verejnosti a nechcete príliš budiť pozornosť. Samotný prvok DIAL potom má funkciu pri svojom stlačení ako tlačidlo ENTER.

Anténa je pripojená klasickým BNC konektorom a slúchadlá majú v hornej časti vstup. Nie je teda potreba používať rôzne pravouhlé konektory, aby ste ich pripojili aj počas nosenia prijímača za pásom. Dobré je tiež, že je tento konektor síce monofónne, ale signál ide do oboch slúchadiel, takže môžete pohodlne počúvať stanice do oboch uší. Na pravej strane je k dispozícii programovací konektor, ktorý zodpovedá štandardom Uniden prijímačov. U nás je možné zohnať dve verzie tohto prijímača. Jedna je klasická americká - scanner v sade s veľkými slúchadlami a programovacím káblom a druhá verzia je bez slúchadiel, ale zato je k nemu programovací softvér. Osobne som ale slúchadlá vyskúšal a sú skutočne k ničomu. Za prvé sú robené na nejakú malú čínsku hlavu, takže som ich ani poriadne nenasadili a za druhé je ich prednes rovnaký ako na slúchadlách za 100 korún v nemenovanom vietnamskom stánku na tržnici. Prijímač je napájaný dvoma AA batériami a tie sú v sade so skenerom. V sade tiež nájdete 6V nabíjačku a dve antény. Jedna klasická pre pásma 100 - 800 MHz a druhá superkrátká určená len pre pásmo 800 MHz.

OVLÁDANIE
Uniden je holt Uniden, či už sa jedná o drahšie alebo o lacnejšie scannery. Ak už máte v malíčku ovládanie a skryté taje scannerov typu UBC3500 alebo 800, máte defacto zvládnuté ovládanie aj tohto prijímača. Keďže je ovládanie, nastavovanie a práca s ním v podstate kópiou drahšie radu scannerov. Horšie je však to, že má prijímač len dve riadky textov a to teda znamená, že musíte sledovať, kde sa v menu pohybujete. Nastavenie samozrejme nie je úplne rovnaké ako u drahších modelov, pretože tu niektoré položky chýbajú. Ale tie ktoré sú adekvátne, sú rovnako pomenované a pracuje sa s nimi teda príjemne. Pre začiatočníka, ktorý nemá skúsenosť s ovládaním scannerov Uniden, to bude zrejme chvíľu komplikácií, pretože originálny návod je rovnako nepoužiteľný ako u všetkých Uniden a český slušný preklad zatiaľ nikto neurobil (resp. som ho zatiaľ nevidel). Prvá vec na čo by som chcel prípadných záujemcov o tento prijímač upozorniť je fakt, že tu úplne chýba S-meter. Nie že by sa u ostatných scannerov Uniden dal S-meter takto nazývať, ja ho používam len ako akýsi indikátor, že je na frekvencii stanice alebo nosná, ale aj ten tu chýba. Ste teda odkázaní na Squelch alebo scan. Tento prijímač má k dispozícii 2500 dynamicky alokovaných pamäťou. Do dneška mi nie je jasné, kto tieto čísla vymýšľa, pretože čo typ scannera, to iné vlastnosti. Uniden BCT-15 má tiež 2500 pamätí, ale pri zaplnení cca 1200 frekvenciou mi ukazuje asi 60 percent voľna, ale keď som skúšal nahrať to isté do tohto scanneru, u 800 pamäte bol prijímač plný. Výrobca zrejme zabudol uviesť, že raz sa jedná o pamäti bez popisov au druhého s popisom. Ukladanie a správa pamätí je úplne rovnaká ako u všetkých Uniden. Skladáte si tu systémy, skupiny av nich pamäte. Navyše je tu špeciálna Systém so špeciálnym tlačidlom CAR, ktorý je určený pre kmitočty závodných staníc, ale vzhľadom k tomu, že nie ste viazaní pásmom, kmitočtom ani druhom prevádzky, pokojne si môžete pod túto skupinu uložiť kmitočty z leteckého pásma a budete ich mať k dispozícii bez hľadania na prvý zmáčnutí tlačidla ... pravda, musíte překousat názvy vozidiel a tímov formuly 1:-D

CLOSE CALL
Zásadný funkciou tohto scanneru je vyhľadávanie blízkych staníc CLOSE CALL, ktorý úplne adekvátne drahšie rade scannerov. Jediný rozdiel je ten, že tu nemôžete definovať rozsahy ignorovaných kmitočtov. To ale nie je toľko potrebné, pretože tento scanner nemá rozhlasové ani televízne pásmo. Bohužiaľ ale nemožno vynechať rozsahy CDMA alebo U: FONa. Funkcia nájdenie blízkej stanice má niekoľko módov rovnako ako drahšie bratia. Hľadanie v režime PRI i DND je tu k dispozícii a samostatná funkcia, kedy je spustené iba prohladávání okolí, tu tiež nechýba. Automatické ukladanie nájdených kmitočtov je potom možné tiež spustiť, ale iba s tým, že sa vytvorí špeciálny Systém s názvom "Close Call" av ňom "Found Channels". Scanner ukladá nájdené frekvencie vrátane subtónů (ak si túto funkciu aktivujete).

CTCSS / DCS
Okamžité dekódovanie CTCSS / DCS kódov je samozrejme iv tomto scanneru. Táto funkcia sa aktivuje rovnako ako u modelov vyššej rady v globálnom nastavení a platí pre počúvanie kmitočtov, vyhľadávanie i funkciu Close Call. Jeden zásadný rozdiel tu však je. Ak máte naladený kmitočet alebo pamäť a objaví sa subtón, jeho frekvencia zostáva zobrazený trvalo po celú dobu relácie. U rady 3500/800 apod subtón nepríjemne bliká a môže sa stať, že si ho ani nevšimnete. USC230ka má tzv prioritu zobrazenia subtónu. Ak sledujete pamäť, ktorá má názov dĺžky celého riadku, subtón prepíše časť riadku a výsledok môže vyzerať takto: HASIACE LIBEREC prepíše na hasiaci LI 103.5HZ

Pre niekoho to môže byť nepríjemné, ale toto sa týka iba prevádzky v režime pamäťou. Ak máte naladený klasický kmitočet VFO, subtón sa zobrazuje vedľa neho.

DISPLEJ
Vrátim sa späť na začiatok a znovu upozorním na to, že tento prijímač má síce 4 riadkový displej, ale iba dve riadky sú klasické maticové a zvyšok sú špecialitky. Medzi ne patrí zobrazenie čísel systémov a skupín. Počet programovateľných systémov je veľa, ale máte tu (oproti vyšší rade) k dispozícii len 10 priamych volieb systémov a pod každou len desať skupín. Ak si ich nadefinujete viac, musíte ich potom zaraďovať a vyraďovať zo skenovania ručne cez menu. Ono kúzlo rýchleho zapnutia a vypnutia skupiny stlačením jednej klávesy funguje len u desiatich systémov (resp. 9 pretože je jedna priama voľba napevno určená pre systém CAR). Na druhu stranu si môžete pod jednu priamu voľbu priradiť "koľko chcete" systémov. Za bežného počúvania sa vás teda displej informuje na dolných riadkoch o číslu aktuálneho systému a skupine, v dolnom bodové riadku svieti názov alebo kmitočet pamäte a najhornejšej riadku rotuje názov systému a skupiny. Zároveň ste informovaní v dolných riadkoch o aktivovanej funkcii Close Call, druhu prevádzky, zapnutom ATT pod Jednu zásadnú nevýhodu tento spôsob zobrazenia ale má. V momente, keď si pamäť pomenujete alfanumericky, nemáte inú možnosť prepnúť na zobrazenie frekvencie, než tlačidlom Enter ísť do editácia pamäte a tam si nechať zobraziť kmitočet. Hovorím si, že by pokojne mohol názov a kmitočet rotovať v spodnej riadku rovnako ako systém a skupina v hornej. Pre scannery radu 3500 môžete použiť prepínanie medzi zobrazovaním názvov a frekvencií. Táto funkciu som však u 230K zatiaľ neobjavil. Nezostáva vám teda iná možnosť než buď ukladať frekvencie bez popisu alebo zvoliť intuitívne pomenovanie (TAXI, zachranáry apod)

KLÁVESNICA
Je použitá klasická gumová bez glazúry alebo pevného základu a tak mám trochu obavu o jej životnosť. Ak ale budete spravovať pamäte pomocou počítača, jej skorého opotrebovania by som sa toľko nebál. Z klávesnice máte k dispozícii základné funkcie ako je tomu u scannerov vyššej rady s tým, že máte k dispozícii na strane špeciálne tlačidlo Func a MENU.

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE
Rozsah:

66 - 88 MHz

108 - 144 MHz

144 - 174 MHz

400 - 470 MHz

Druhy prevádzky:

FM, N-FM a AM

Počet pamätí:

2500 (ale bez alfanumerických názvov)

Rýchlosť skenovania:

100 / 300 kanálov za sekundu (rovnako ako u vyššej rady)

Kroky:

5 - 100 kHz vrátane 6,25 a 8,33 kHz

Ďalšie funkcie:

Close Call, CTCSS / DCS dekodér, ATT, Prioritné kanály, Search and Store atd ...

PRAX
Je asi najdôležitejšia časť celého článku. Tento prijímač som vyskúšal v Liberecké kotline, ktorá je podľa môjho názoru najlepším miestom pre testy vzhľadom na veľmi vysokej úrovni rušenia na všetkých pásmach. Ak prijímač obstojí v tejto lokalite, bude poslúchať po zvyšku republiky veľmi dobre. (Nerátam samozrejme extrémy, keď stojíte pod akýmkoľvek vysielačom :-) Keď sa postavíte s akýmkoľvek prijímačom v Liberci na letisku, budete na výbornom mieste, kde na vás Ještěd chrlí desiatky až stovky kW v TV aj rozhlasovom pásme. Nielen na Vás, ale aj na vstupné a interné obvody vášho prijímača. Scannery Uniden sú známe tým, že majú celkom veľké problémy s druhým TV pásmom as prielezy z neho. Ani USC 230 nezaprie svoju rodinu av pásme 154 MHz začujete zvukový sprievod TV Nova z III. TV pásma. Zaujímalo by ma, či náhodou nie je v rovnakej železo ako v UBC 3500ce. Zaujímavosťou je však počúvanie leteckého pásma. Keďže tento prijímač nemá možnosť počúvania rozhlasového pásma, autori pravdepodobne "zatĺkol" toto pásmo nejakým veľmi účinným filtrom rovnako ako u lacného UBC 30 a 230K počúva veľmi dobre na leteckom pásme aj veľmi blízko 108 MHz bez akéhokoľvek filtra. Filter musíte zaradiť až keď k nej pripojíte veľkú anténu, ale na klasický gumák alebo teleskopickú anténu filter defacto nie je potreba. Po tomto zistení som bol trochu v obavách, ako bude scanner počúvať v pásme 80 MHz, keď tu rádia ani pod Ještědom problémy nerobia. Bez problémov som naladil najbližšej stanice záchrannej služby, energetiky a ČSAD a bolo jasné, že v tomto pásme problém s nízkou citlivosťou nebude. Pásmo 400 MHz som porovnával so stanicou YAESU VX-3 ktorá je tu neuveriteľne citlivá a tu ho VX-3ka samozrejme porazila, pretože na malú anténu počuje VX aj stanice z Prahy, Uniden o nich nemal ani tušenia, ale na druhú stanu je nutné podotknúť , že Uniden nemal žiadne problémy s blízkym prevádzača U: FONa keď som išiel neďaleko od neho, kdežto na VX3ce už bol počuť na miestnych staniciach isté podfarbenie ľahkým šumom. Každopádne sledovanie miestnych staníc bolo bez problémov na oboch rádiách. Vzhľadom k tomu, že mám v ulici CDMA prevádzač, tak tu samozrejme nepočúva ani jeden prijímač. Skúsil som ale použiť originálne miniatúrne anténu na 800 MHz a na ňu miestnej stanice boli počuteľné iv poli rušenie CDMA.

Vráťme sa ale k leteckému pásme, pretože toto pásmo sledujem trochu viac ako iné a mám isté nároky na prijímač tohto pásma, musím konštatovať nasledovné. Problémy s rozhlasom v leteckom pásme USC230 takmer nemá ale čo sa prednesu týka, objavuje sa v prednese slabých AM staníc vyšší šum, než by bolo zdravé. Prednes je teda všeobecne slabší až nevýrazný, a keď idete po ulici a počujete vzdialené lietadlo, musíte napínať uši, aby ste porozumeli, čo pilot hlási. To však neplatí o blízkych staniciach. Ak vám lietadlo poletí na hlavou, alebo je veľmi blízko (prevádzka v okolí letiska a podobné situácie), je modulácia krásne čistá a bez problémov zrozumiteľná. Je tu počuť, že sa autori snažili o akési obmedzenie šumu v prednesu staníc tým, že zaradili do NF cesty audio filter, ktorý orezáva vysoké frekvencie. K obmedzeniu šumu síce došlo, ale aj k zhoršeniu zrozumiteľnosti staníc. Avšak skreslenie spôsobené zlým nastavením AVC alebo demodulátora, tu nie je, takže je tento scanner použiteľný aj pre počúvanie leteckého pásma. Vhodnejšie je teda skôr pre Airspottery a pre poslucháčov, ktorí sledujú leteckú dopravu len, keď idú okolo letiska, alebo im lietadlo preletí nad hlavou :-) Pre sledovanie vzdialených leteckých staníc by som asi zvolil iného výrobcu prijímačov (ICOM, AOR, YUPITERU).

V pásme VHF, ak nepočítam prielezy z TV pásma v okolí 154 MHz, sa chová 230K celkom mravne as pripojenou žltú krabičkou ju môžete s kľudom pustiť aj na veľkú anténu. Vzhľadom k tomu, že ani tu nechýba ona povestná funkcie Search and Store, môžete tento scanner využiť pre zachytávanie staníc sa subtóny. Skúšal sme hľadať hluché kmitočty (nosná generovaná vlastným prijímačom) a našiel som ich len niekoľko, ktoré sme Lock-Outoval a bol pokoj. Keď už sme pri tejto funkcie L / O. U BCT-15 som si pochvaľoval funkciu Temporary L / O, ktorá vám vyblokuje kmitočet alebo pamäť len do vypnutia prijímača a pri ďalšom zapnutí vám je opäť aktivuje. Táto funkcia u 230K bohužiaľ chýba. Máte možnosť vyblokovat kmitočet (alebo pamäť) napevno a potom je zase postupne alebo všetky naraz odblokovať.

Tak ako 72XLT má aj USC230 funkciu Close Call (CC) - skener bez tejto "srandy" by som už veru nechcel. Má o trochu viac pamätí - 2500 a dynamicky ich alokuje. To znamená, že nie ste obmedzený jedným bankom s desiatimi frekvenciami, ale môžete si vytvoriť sami skupinu a pridať o nej napr. 35 frekvencií. Je to RACE scanner takže okrem CONVENTIONAL módu je tam aj RACE mód. Samozrejmosťou je aj pripojenie k PC.

893
10 položky

Recenzie

Žiadne recenzie

Napísať recenziu

PREHĽADOVÝ PRÍJÍMAČ UNIDEN USC-230,ROZSAH 25-1300 MHZ AM,FM NFM

Uniden USC-230 - výborný skener nielen na cesty 
Veľmi rýchly prijímač s frekvenčným rozsahom od 25 - 1300MHz. Tento ručný komfortný scanner ponúka všetko, čo skúsený používateľ potrebuje.

Napísať recenziu